Valgejärve matkarada: põnev igal aastaajal

Valgejärve matkarada harjumaa matkamine
Meie konvoi Valgejärve matkarajal tähistamas jõululaupäeva.
  • Pikkus: 5,5km (loodusraja kogupikkus 6,5km)
  • Raskusaste: kerge
  • Aeg: 2,5h
  • Kambas: 6-aastane, 4-aastane, 1-aastane

Valgejärve matkarada

Harjumaal Saue vallas ootab matkajaid Valgejärve maastikukaitseala ning populaarne matkarada. Oleme seal perega mitmeid kordi käinud ning saame kinnitada, et rada on põnev igal aastaajal. Viimati võtsime matka ette jõululaupäeval ning olime päeva varaseimad matkalised. See tähendas, et seadsime oma matkasammud otse värskele lumele ning saime hõlpsalt uudistada metsaloomade ja -lindude jälgi.

Raja läbimiseks on kaks peamist alguspunkti. 6,5km-pikkuse raja ametlik algus (ja lõpp) on Järveotsa lõkkekoht, kus asuvad ka WC, mõned varjualused lauad ning Järveotsa järve juures väike purre. Tundub, et järv on populaarne ujumispaik — ise oleme seal sulistamas käinud suvel ning nüüd detsembris oli järvejäässe raiutud talisupluseks paras auk. Meil polnud uiske kaasas, kuid oli näha, et järvel oleks saanud (vähemalt ühel lahtiaetud platsikesel) ka uisutada.

Teise alguspunkti juurde jõuab Tihu teelt. Sealt lähenedes saab teha ringikujulise rännaku ümber ja läbi Valgejärve ning nii tuleb teekond lühem kui Järveotsalt alustades ning seal lõpetades. Meie kõndisime seekord Järveotsa lõkkeplatsilt vaatetornini ja tagasi (ilma ringi tegemata) ja saime teekkonna pikkuseks umbes 5,5km.

Valgejärve matkarada harjumaa matkamine
Haruldane perepilt – pildistas vanaema <3

Mitmekülgne loodus

Järveotsa lõkkekohast algav rada viib loodushuvilised esmalt läbi metsa Valgejärveni ning seejärel mööda laudteed (1,2km) üle rabastuva järve 6-meetrise vaatetorni juurde. Tee viib läbi mitmete metsatüüpide (näiteks on seal palju sarapuid!) ning on varustatud erinevate infotahvlitega. Lisaks flora ja fauna tutvustamisele selgitatakse Valgejärve kujunemise lugu ning külastada saab allikaid.

Valgejärv on Eestis haruldane, sest selle põhja katab kolmemeetrine kiht järvelupja, mis on tekkinud (ja tekib siiamaani) järve lubjarikka põhja ning selle sisse voolavate allikate koosmõjul. Väidetavalt oli kunagi isegi plaanis lupja hakata Venemaale portselani tootmiseks kaevandama, kuid plaanid jäid soiku. Rajal asub ka puhkamiseks väike varjualune ning tutvuda saab järvelubja kunagise kasutamisega.

Valgejärve matkarada harjumaa matkamine
Lihtsalt nii ilus.

Kolm tarkusetera

  1. Põneva elemendina on rajal ka karude märgistuspuu, mida karud külastavad ja kraapimise ja oma kasuka selle vastu nühkimisega oma kohalolekust märku annavad.
  2. Karu ehk pruunkaru on Eestis elav suurim kiskja. Ta sööb kõike, valdavalt marju, seemneid, seeni ja putukaid. Kuigi matkarajal olev stend ütleb, et karusid on Eestis u 700, on nende arvukus jõudsalt kasvanud ja hetkel on neid Eestis ligi tuhat.
  3. Karude talveuinak algab tavaliselt novembris ja kestab märtsi-aprillini. Pisikesed abitud pojakesed sünnivad karul tavaliselt jaanuaris ning avavad silmakesed umbes 1-kuu vanusena.
Valgejärve matkarada harjumaa matkamine Järveotsa järv talvel
Järveotsa järv talvel – imelised vaated.

 

Lisa kommentaar