Tondiraba park: matkarada keset Tallinna

 

Tondiraba park onn
Onni ehitamise kiirkursus Tondiraba pargis
  • Pikkus: oleneb soovist, meie tegime kokku u 3km (osaliselt asfalt)
  • Raskusaste: kerge
  • Aeg: 1,5h koos mängimise ja piknikuga, mänguväljakutega kauem
  • Kambas: 1-aastane (vankris), 6-aastane

Kuna Lasnamäe kanti satume harva, ei olnud ma Tondiraba pargist varem kuulnud. Kohale jõudes aga selgus, et siia oleks pidanud juba mitu kuud tagasi tulema! Nimelt on tegu suurepäraselt kavandatud ja osavalt ehitatud kaasaegse pargikompleksiga, mille keskel on mõnusate lastesõbralike matkaradadega pikitud mets ning servades kõik, mida ühes kaasaegses linnapargis leida võiks. Igal sammul oli tunne, et selle pargi on loonud inimesed, kes kas on ise elutervelt lapsemeelsed või neil on endal väikesed lapsed, sest võimalusi mängimiseks-solistamiseks-ronimiseks-uurimiseks on lihtsalt väga palju ning lahendused pisiasjadeni läbi mõeldud.

Matkarajad

Park ise on pirakas – 29 hektarit – nii et meil kulus kaks hommikupoolikut, et sellele vääriline tiir peale teha. Matkarajad on risti-rästi pargi sisemuses ning neid pole kuidagi eraldi tähistatud (kahjuks ei leidnud ka ülevaatlikku kaarti nende kohta, samuti oleks abiks olnud teeviidad). Kuna värskelt multshiga rajatud rajad on piisavalt laiad ning tasased, saab need läbi käia ka tavalise lapsevankriga, mitmel pool viib tee pargi sisemusse üle sildade. Väidetavalt pole pargi ehitusel liiga tehtud Tondiraba elusloodusele. Nii on matkaradadel mitmeid (mitte küll ülemäära informatiivseid) infostende floora ja fauna kohta, mida pargis kohata võib.

Meile meeldis eriti ühele rajale loodud roigastest sild ning onn, kuhu lapsed pikemalt mängima jäid. Tihti oli metsa alla jäetud oksi, millest on vahva lastel ehitada või laste sammude järgi seatud kivisid, mida mööda hea astuda; samuti on metsas tore kraavide ääres veega solberdada. Lisaks oli metsas vahva väike järvekene, mida sai osaliselt ületada purde abil ning kust on põnev vesilikke ja muid veealuseid tegelasi uurida. Kuigi tegu on linnapargiga ja lihtsate radadega, võib selle sisemuses seiklemist vabalt pidada laisa nädalavahetuse matkamiseks, mille preemiaks mõni põnev pargi äärde rajatud mänguväljak.

Tondiraba park järv rabajärv
Tondiraba pargi järve kaldal on mõnus istuda või purdelt ning trepikestelt veeloomi uurida

Mis seal pargis veel on?

Või õigem on küsida: mida seal ei ole? Nii vägevat mängu-, treenimis- ja ronimisväljakute komplekti Eestis mujal kindlasti ei ole. Meile jäid teele: mitu koeraparki, armsad võrkkiiged pikutamiseks, mitmed kiiged ja mänguväljakud (näiteks üks väga äge liivaga mängimisele keskendunud kohake, kõrval liulaskmise kohad ja mitmeid võimalusi väiksematele lastele ronimiseks ning turnimiseks), ülilahe skatepark erinevate radadega (kusjuures mõeldud oli ka väikeste tõukeratturite peale!), vinge seiklusrada (6-aastasele isegi natuke raske kohati), lastele liiklusreeglite õpetamise rada, hiigelsuur loss-mänguväljak kõrval asuvate platsidega, veemängude kallak, mitmed liurajad ja muud ronimiskohad, täiskasvanute treeningala ning spordiväljakud. Kusjuures kõik oli ilus, puhas, uus, hooldatud. Laiadel ratta- ja kergliiklusteedel sõitis ringi puhastusauto, liiva-mänguväljaku servad olid äsja harjaga üle käidud. Nõmme mänguväljakud on selle pargi kõrval nagu öö ja päev.

Tondiraba park sild matkama
Üks Tondiraba parki viivatest sildadest

Kolm tarkusetera

  1. Kunagi asus pargi alal Tondi raba, mille järgi on park oma nime saanud. Praeguseks on ala enamjaolt kuivendatud, kuid jäänud on veel ka osaliselt vana raba, mõned kraavid ja veesilmad. Turbakivi alt paepinnalt on leitud ka meteoriidijälg.
  2. Pargis kasvab mitmeid haruldasi taimi, nt Balti sõrmkäpp, mis on Eestis III kaitsekategooria kaitsealune liik.
  3. Pargis saab olema kokku 40 000 m2 niitusid ligi 50 taimeliigiga, mille külvamisel kasutatakse ainult Eestis kasvavate taimede seemneid. See on väärt panus Lasnamäe rohekoridori.
Skatepark tondiraba tõukeratas rularada
Vägev rada pisikestele tõukeratta-fännidele – ja lisaks umbes sada muud atraktsiooni

Lisa kommentaar