Tillukeste teadlaste klubiga Pirital kelgutamas

Tillukeste teadlaste klubi
Tilluke teadlane lumemöllus.
  • Pikkus: 1,5km
  • Raskusaste: kerge
  • Aeg: kokku 2h
  • Kambas: umbes 10x 6-8-aastast last

Tillukeste teadlaste klubi

Eelmisel nädalavahetusel osalesime Eesti loodusmuuseumi Tillukeste teadlaste klubi matkal Pirita jõeoru maastikukaitsealal. Õigupoolest käib meie vanem laps nendega koos metsas sumpamas iga kuu, aga seekord läks kaasa ka kroonik. Matk oli ise lühike ja kerge, läbimistempo rahulik. Sest kui koos looduses liiguvad kümmekond väikest last, siis jätkub avastamist igal sammul ning nõuab tõelist kogemust ja oskust see kihav seltskond õiges suunas liikuma saada. Selline imeväärne oskus on aga loodusringi juhendajal Margretil, kes Pirita matka juhatas ning lastekambaga suurepäraselt hakkama sai.

Matk algas ja lõppes Pirita Majandusgümnaasiumi parklas. Liikusime mööda lumiseid metsaradu Pirita terviseradade läheduses ning Margret õpetas lapsi loodust märkama ning hoidma. Nii käidi läbi metsas kasvavate puude nimetused ning prooviti ära arvata lume seest piiluvaid metsataimi. Lapsed tegid kosutava teepausi suure kuuse all, mis on nähtavasti ka kohalike lasteaedade lemmik. Seejärel liikus loodusklubi pisikesele kelgumäele, mis lastele palju rõõmu valmistas.
Pirita kandis on loodussõbrale avastamist küllaga – jõeoru maastikukaitsealast nägime vaid tükikest ning Pirita terviserajad on suures osas veel avastamata. Lisaks veel Botaanikaaed ja palju muud! Tuleb plaani võtta.
Tillukeste teadlaste klubi pirita jõeoru maastikukaitseala
Tillukesed teadlased avastusretkel

Kolm tarkusetera

  1. Erinevalt pohlast on mustikas heitlehine taim, kes heidab talveks oma lehed ja kasvatab uued umbes maikuus. Seda erinevust on metsas lihtne märgata.
  2. Mustikad on oluliseks toiduks mitmetele lindudele (näiteks rästas, metsis ja teder). Samuti käivad mustikaid mugimas mäger, karu, rebane ja isegi hunt.
  3. Eelmisel tillukeste teadlaste retkel nägid lapsed haruldast vaatepilti: puuokstel kasvasid ingli juuksed! See on haruldane hetk, mis saab tekkida vaid kindlatel tingimustel (soe ilm läheb järsku külmaks) ning jääniite meenutavate juuste moodustumisest võtab tõesti hallitusega sarnane seen Exidiopsis effusa. Nii põnev!
pirita jõeoru maastikukaitseala
No ja loomulikult leidsime ka onni!

Lisa kommentaar