Tädu: vahva matkarada lastega Viimsis

Matkarada lastega
Kaunis hommik matkaks: Tädu matkarada
  • Pikkus: 3,1km
  • Raskusaste: kerge
  • Aeg: 1,5h-2h koos kehakinnitamise pausiga
  • Kambas: 1-aastane (seljakotis), 4-aastane, 6-aastane

Lisaks toredatele Tallinnas asuvatele matkaradadele (nagu näiteks Paljassaare hoiuala), on pealinna külje all Viimsis nii mõndagi avastamist. Tädu matkarada võitis meie südamed oma mitmekülgse looduse, rändrahnude, mõnusate metsaradade ja põnevate infostendidega. Lapsed ütlesid ka ise, et rada meenutas kohati merd: palju kive, tihedatest puujuurtest laineline maapind. Ja meri on loodusrajale väga lähedal, nii et saab soovi korral enne või peale matkarada ka sulistama või kive loopima minna. Lähedusse jäävad veel Muuga Kabelikivi (Baltimaade suurima ümbermõõduga rändrahn), Viimsi vabaõhumuuseum ja Tallinna Teletorn.

Tädu loodusrada matkarada
Tädu loodusraja kaart

Tädu kuusk ja vahva rada

Meie alustasime matkamist parklast loode poole viivat roheliste mummudega märgistatud rada pidi. Tädu kuulsast kuusest pole kahjuks peale juurte midagi alles, aga õnneks leidub rajal veel (vähemalt) üks suur rahn, mille otsas kasvavad kuused. Kivirahnusid on rajal rohkelt ja see on laste jaoks muidugi suur tõmbenumber.

Matkarada on toredasti koostatud: see viib vahepeal läbi tihedast noorest kuusikust, küngastelt üles ja alla, mööda murdunud ja tormi poolt ümber lükatud puudest, üle purde ja jõuab lõpuks hästivarustatud lõkkeplatsini (seal on ka WC). Üldiselt oli roheliste mummudega teekond lihtsasti jälgitav, kuid kuna raja erinevad osad jooksevad vahepeal kokku, on võimalus vahepeal natuke eksida. Ka meie kõndisime ühest teejupist mööda ja tatsasime mööda talvist suusateed kauem, kui oleksime pidanud.

Rändrahn kuusk
Tädu kuused – mitte see kuulus kuusk küll, aga ikka kasvab kivi otsas!

Mängud matkal

Tädu matkarajal nägin esimest korda loodusraja bingot, mis on vahva viis juhtida laste tähelepanu neid looduses ümbritsevatele detailidele. Lisaks mängisime sel rajal juba tavapärast matkajuhi mängu (et lapsed juhatavad teed), kaljuronimist ning kogusime loodusest kuivanud lehti ja muud, mida on mugav kasvõi kohe metsas paberile kleepida. Selleks on vaja valget natuke tugevamat paberit ning üle paberi tõmmatud kahepoolse teibi riba. Väga lihtne ja kaunis! Meie laste loomingule lisasid punast tooni koduaiast napsatud kultuurmustika lehed.

Meisterdamine matk lastega kunst
Vaja läheb natuke tugevamat valget paberit ja kahepoolset teipi. Kaunis tulemus garanteeritud!

Kolm tarkusetera

  1. Kuulus Tädu kuusk kasvas 20-22m kõrguseks ning elas 130 aastat vanaks (ta pidi 2011. aastal alla vanduma tuulele). Ta oli piirkonnas tuntud vaatamisväärsus ning alates 1959. aastast looduskaitse all.
  2. Tuulemurd on siis, kui tuul murrab puu maha (nt männi) ja tuuleheide siis, kui tuul kisub puu juurtega üles (nt kuuse).
  3. Mänd võib elada 500-aastaseks, harilik kuusk aga ligi 200-aastaseks.

Lisa kommentaar