Saladuslikud Saula siniallikad Tallinna külje all

Saula siniallikad lastega matkama
Maagiliselt sinine Siniallikas vesi keset lumist metsa.
  • Pikkus: 1,5km
  • Raskusaste: kerge
  • Aeg: 1h
  • Kambas: 6-aastane ja 1-aastane

Saula siniallikad

Kuhu minna lastega matkama Tallinna lähistel? Valikuid on mitmeid – näiteks Keila-Joa, Püüsküla raba (linnas sees) või Tädu matkarada. Seekord jäi meil kaardil näpp peale Saula siniallikate juures. Oleme allikate sildi juurest korduvalt mööda sõitnud, kuid polnud veel kunagi neid uudistamas käinud.

Saula siniallikate parkimisplatsilt saab alguse hästi hooldatud metsarada, mis tundub olevat üpris populaarne, sest talvelgi oli tee kenasti sisse käidud. Rada viib esmalt Pirita jõe kaldale, kus meid tervitasid mitmed vahvad lumememmed. Natuke maad edasi leidsime värskelt näritud puutüved, kus kobras on oma hambaid teritamas käinud. Ja õige pea olimegi esimese allika juures, mis oma maagilise sinise värviga üllatas.

Tegelikult on allikaid kokku kolm. Esimene allikas on kõige tugevamate värvidega – sinine Siniallikas. Teine allikas on kõige väiksem ning mustjas – nimeks Mustallikas – ning see võib kogemata lausa märkamatagi jääda. Kolmas allikas – Valgeallikas – on omapärase valkja põhjaga. Allikate vesi voolab Pirita jõkke. Rada ise on kerge ja lühike. Valgeallika juurest läheb natuke kitsam rada veel edasi, aga seekord ei jõudnud seda uurima minna. Lähedal asub ka Viikingite küla, mis samuti meil järgmiseks korraks jääb.

saula valgeallikas lastega matkama
Müstiline Valgeallikas ning märgid pühapaigast.

Pühad allikad

Allikate juures on põnev ka nendega seotud lood. Nimelt usuti, et allikavesi ravib kõik haiged terveks, eriti kõik silmadega seotud hädad. Nii on tegu iidse pühapaigaga, kuhu juba ammustest aegadest peale on toodud head ja paremat ohvriannina. Allikat valvas allika kaitsevaim Tölp. Meie teda ei kohanud, aga märkasime ümbruskonna puudele seotud lintide ja märgiste järgi, et tegu on paljudele inimestele olulise paigaga.

siniallikad matkarada lastega
Lumememmede paraad – jätsime sinna oma memme ka lisaks.

Kolm tarkusetera

  1. Lisaks allikatele on Saulas ka muinasasulakoht, mille vanimad leiud pärinevad meie ajaarvamise eelsest I aastatuhandest. Ümbruskonnas on kaitse alla võetud ka mitu väikeselohulist kultusekivi.
  2. Allikate summaarne vooluhulk on umbes 20-30 liitrit sekundis.
  3. Allikate erinevate värvitoonide põhjuseks on valguse peegeldumise allika põhjas hõljuvatelt liivaosakestelt läbi selge veekihi.

Lisa kommentaar