Räätsamatk Koitjärve rabas ja inspireeriv veiseliha grillimise koolitus

Räätsamatk Koitjärve raba laukad Põhja-Kõrvemaa
Sügisene raba on imekaunis ka novembris.
  • Pikkus: 4km
  • Raskusaste: kerge
  • Aeg: 2h
  • Kambas: ainult täiskasvanud

Seekord tegime Põhja-Kõrvemaa maastikukaitsealal lähemat tutvust räätsadega (loe ka meie Paukjärve matkaraja kogemusest!). HikingBaltNorth juhtimisel matkasime RMK Kulli lõkkeplatsilt Koitjärve rabasse, sihtmärgiks Pedaslaugas. Raba serval panime alla räätsad ja liikusime edasi juba vesisemal pinnal. Tegu on igati mõnusate abivahenditega, mis aitavad ränduril õõtsuvas rabas mitte sisse vajuda ning jalgu märjaks minemisest natukenegi säästa. Alguses on natuke kummaline nendega liikuda, aga harjub üsna kiiresti ära.

Koitjärve raba

Sügisene raba on imeilus. Iga päikesekiir paneb kõik värvid särama ja Koitjärve raba on oma järvekestega väga maaliline (meenutas natuke Viru raba). Õhus oli tunda novembrikuist kargust ning maguskirbet sookailu lõhna. Pedaslaukani ei vii ühte kindlat rada ning seega navigeerisime sujuvalt laugaste vahelt. Julgemad käisid Pedaslaukas ka ujumas. Kuigi matk ise oli lühike, sai sellegipoolest räätsade tunnetuse kätte ning enesekindlust kunagi ka omapäi nendega matkama minna. Loodetavasti saab talvel uuesti räätsadega matkamist proovida, sest need sobivad ka lumekingadeks hästi.

Koitjärve raba Põhja-Kõrvemaa räätsamatk Pedaslaugas
Piisab paarist päikesekiirest, et kogu loodus särama lüüa.

Veiseliha grillimise koolitus

Kamaluga uusi teadmisi tuli seekord grillimiskoolituselt, mis peale meie väikest retke lõkkeplatsil algas. Meisterkokk Ragmar rääkis põnevalt oma kogemustest, veiseliha grillimise nippidest ning üldse toidust, mida me sööme. Sai taaskord kinnitust, et liha ei pea tarbima iga päev, aga kui liha ja lihatooteid juba süüa, siis olgu tegu kvaliteetse toorainega. Ragmari suhtumine oli muhe ja koolituse läbiviimine professionaalne. Maitseelamused olid ehedad ning inspireerivad.

Veiseliha grillimise koolitus Ragmar
Veiseliha grillimise koolitus: maitseb veel parem, kui välja näeb.

Kolm Tarkusetera

  1. Põhja-Kõrvemaa looduskaitseala moodustati 1991. aastal osaliselt endise Nõukogude armee Aegviidu polügooni alale. Mitte kaugel Kulli lõkkeplatsilt leiab ka looduses jälgi kunagisest harjutustegevusest, piirkonnas on märke sellest palju.
  2. Esimesed märgid Põhja-Kõrvemaa asustusest pärinevad ammusest ajast, mõndade allikate kohaselt isegi kiviajast.
  3. Piirkonnas olid ka mitmed metsakülad ning kaunis loodus meelitas ligi kultuuritegelasi, sh elas Põhja-Kõrvemaal mitmeid aastaid ka A. H. Tammsaare. Enne Nõukogude võimu oli Põhja-Kõrvemaa kaitseala territooriumil üle 40 talu, kuid 1953. aastal sunniti kõikk tsiviilelanikud sealt lahkuma.
Põhja-Kõrvemaa Koitjärve raba
Põhja-Kõrvemaal on kaunis jja suhteliselt puutumatu loodus.

Lisa kommentaar