Põnev öine matk & Pääsküla raba matkaradade ülevaade 2022

pääsküla raba öömatk lastega matkarada
Vaprad öömatkalised
 • Pikkus: 3,3km
 • Raskusaste: kerge
 • Aeg: 1,5h
 • Kambas: 2×6-aastane, 5-aastane, 4-aastane

Pääsküla raba

Tallinnas matkamisest oleme ennegi pajatanud (nt Harku mets, Tondiraba, Paljassaare, Pirita jõeorg). Pääsküla raba on aga meie koduraba, kus lapsed aastate jooksul korduvalt käinud on nii pere, lasteaia kui ka huviringidega. Tegu on Tallinna linna ja Saku valla territooriumil asuva metsastunud rabaga (90% mets), kuhu on rajatud mitmeid erinevaid radu. Kuigi mõned pikad sirged lõigud võivad jätta Pääsküla rabast ja metsadest üksluise mulje, on tegu Tallinna suurima rohealaga, mida iseloomustab suur liigirikkus. Näiteks võib piirkonnast leida üle 300 taimeliigi (sh orhideed) ning üle 140 linnuliigi.

Allpool olev kaart on orienteerumisel abiks, sest esimese hooga ei pruugi aru saada, millisele rajale minna tasuks.

 • Ilmarise ring (3,4km) kulgeb peamiselt mööda pinnasteed, aga saab põigata ka laudteedele. Raba sobib nii ratastooli kui ka lapsevankriga läbimiseks (seal on need pisikesed laudtee jupid laiemad).
 • Raba ring (4km) viib matkaja juba pikematele laudtee lõikudele ning möödub 10-meetrisest vaatetornist. Need laudteed on nö “tavalise” laiusega ehk siis lapsevankriga läbimiseks mitte eriti mugavad.
 • Kraavi ring (4,3km) möödub samuti 10m-kõrgusest vaatetornist, kuid jätab laudteed vahele ning seega sobib hästi lapsevankrile.
 • Kõige pikem (ja samas kahjuks ka natuke ühetaoline) on nn Suur ring (9km), mille pikad sirged kulgevad osaliselt mööda Kaitseväe Männiku linnaku serva. See sobib samuti vankriga läbimiseks, aga arvestada tuleb vahepeal ebatasase pinnasega.

Retke alustamiseks on mugavad Kraavi või Hiiu tänaval asuvad parklad. Abiks teadmine on ka see, et Ilmarise ringi lähedal asuvad kaks laste mänguväljakut (Metsanurga ning Olevi tänava juures). Lõkkekohta pole. Küll aga on rajal mitmed infostendid ümbritseva looduse kohta, ületada saab Pääsküla jõge ja mitmeid kraave ning uudistada kaitse all olevaid allikaid. Pääsküla raba juures meeldib mulle ka see, et on palju väiksemaid rajakesi, mida kaardil tähistatud pole, aga mida on väga tore avastada (näiteks parditiigi lähedal).

Pääsküla raba matkarada kaart
Pääsküla raba matkaradade kaart
pääsküla raba lastega matkarada
Lihtsalt näide ühest mõnusast Pääsküla metsarajast, mis pole kaardile märgitud radade osa.

Öömatk

Juba teist aastat teeme lastega Pääsküla rabas öömatka. See on tore vaheldus päevavalguses matkamisele: lapsed on varustatud pealampidega ning pimedas tundub loodus hoopis teistsugune (isegi natuke kõhe, kui lapsed hakkasid kihistades tondijutte rääkima). Ja pimedas matkamiseks ei pea tingitama hilistel õhtutundidel metsa kõmpima — detsembris on pilkane pimedus ka näiteks kell 5 õhtul. Seekord tegime 3,3km-pikkuse ringi (üleval kaardil märgitud kollasega). Alustasime ja lõpetasime Kraavi tänava parklas. Liikusime allikate juurde, siis vaatetornini ja sealt ringiga tagasi parklasse (loomulikult võib ka ringi teistpidi teha). Vahepeal tee- ja snäkipausid. Lastele meeldis!

pääsküla raba vaatetorn öömatk lastega matkarada
Pääsküla raba vaatetorn
pääsküla raba öömatk lastega matkarada allikad
Allikaid uurimas – ka keset talve jääst vabad.

Kolm tarkusetera

 1. Pääsküla raba on üks Tallinna kiilirikkamaid paiku, kus on leitud 17 kiililiiki (sh ka kaitsealune suur-rabakiil).
 2. Aiataguse ja Kasetuka allikad on alates 1992. aastast kaitse all. Pole kindel, kas sealt tasub vett juua, kuna tegu on linnas asuvate allikatega. Vett annavad Aiataguse allikad 2-4 l/s.
 3. Pääsküla raba on mitmeid kordi põlenud. Nt 2002. a. põles maikuus 80-150 hektarit (erinevad allikad ütlevad erinevaid numbreid).

 

Lisa kommentaar