Põnev hommik: Elistvere õpperada, loomapark ja aardejaht

Elistvere loomapark õpperada Vooremaa Tartumaa
Elistvere loomapargi kohustuslik pildikoht
  • Pikkus: 2,5km (koos Elistvere loomapargi külastusega)
  • Raskusaste: kerge
  • Aeg: kokku 2h
  • Kambas: 1-aastane, 4-aastane ja 6-aastane

Elistvere õpperada

Peale Elva lähedal asuva Haldjaraja külastamist otsustasime väisata ka Vooremaad. Elistvere loomapargis (NB! sügisel suletakse juba kl 15!) olime küll varem käinud, kuid seekord läksime avastama ka RMK Elistvere õpperada. Meid rõõmustas, et laudtee loomapargist Elistvere järve ning vaatetornini oli piisavalt lai, et tagada mugav ligipääs ka lapsevankriga. Laudtee lookles läbi müstiliselt mõjuva märgala ning noore metsa ning vaatetornist avanesid kaunid vaated. Vaatetornis oli ka vahva infostend piirkonna lindudega, nii et tasub binokkel kaasa haarata.

Kitsam (“tavaline”) laudtee viis ka koprarajale. Tuleb välja, et pargis üleval olevad kaardid pole enam ajakohased, sest koprateemaline õpperada lõppeb järve ääres ära ning tuleb sama rada pidi tagasi tulla. Kaardil on küll märgitud ringikujulise raja olemasolu, kuid tegelikult mingil hetkel saab korrastatud rada otsa ning järve äärest metsa vahele viival rajal on näha vaid vanad pehkinud endise raja tükid ning neid pidi edasi liikudes jõuab lukustatud loomapargi väravani. Nii et on targem ikka mööda koprarada tagasi kõmpida.

Elistvere loomapark õpperada Vooremaa Tartumaa
Kaunis metsas looklev laudtee on mugavalt läbitav ka lapsevankriga
Elistvere õpperada koprarada Vooremaa Tartumaa roostik
Koprarada lõppes põneva roostikuga, millest läbi minnes jõudsime Elistvere järve äärde

Elistvere loomapark

Meie viimasest loomapargi külastusest on parki uuendatud. Ilmselt on kõige põnevamaks arenguks see, et territooriumil elab nüüd ka hunt, kes vaikselt loomapargi eluga harjub. Ma ei ole küll kindel, kui rõõmus see hunt seal oma aiakeses on, aga vähemalt oli talle (nagu ka teistele suurematele metsaloomadele loomapargis) piisavalt ruumi jäetud. Samuti võisid lapsed osa võtta jõukohasest mõistatustel põhinevast aardejahist, mille eduka läbimise korral sai ligipääsu külastuskeskuses asuvale aardelaekale. Ütle lastele “aardejaht” ja nad unustavad kõik läbitud kilomeetrid!

Elistvere loomapark õpperada Vooremaa Tartumaa põder
Suursuguseid metsloomi on pargis mitmeid: karu, põder, ilves, hunt jne.

Kolm tarkusetera

  1. Koger elab mudase põhjaga mageveekogudes, kus ta talvel muda sisse talveunne jääb. Raskusi talub ta vapralt ka suvel, kui veekogus vett väheks jääb. Siis jääb kalakene liikumatult lamama – otsekui suveunne – ja kasutab tänu sellele vähem hapnikku.
  2. Kobras on Eesti suurim näriline: pikkus umbes 1 meetrit ja kaalub ligikaudu 20 kg (rohkem, kui meie 6-aastane!). Kopra saba on lai ja lame ning kaetud soomuselise nahaga. Tagajala teisel varbal on tal lõhestunud küünis, mida saab kasutada kammina!
  3. Hunt on Euroopas kaitstav liik, kuid kuivõrd Eestis on teda piisavalt, võib siin hunti ka küttida. Uus teadmine, et hundid on monogaamsed.
Elistvere loomapark õpperada Vooremaa Tartumaa Elistvere järv vaatetorn
Avar vaade Elistvere järvele vaatetornist

Lisa kommentaar