Paukjärve matkarada: ood oosidele

Paukjärve matkarada Põhja-Kõrvemaa
Lummav männimets.

 

  • Pikkus: 5km
  • Raskusaste: keskmine
  • Aeg: koos lõkkega kokku 3h
  • Kambas: 1-aastane, 4-aastane ja 2x 6-aastane

Paukjärve matkarada

Põhja-Kõrvemaal on mitmeid toredaid matkamisvõimalusi (loe näiteks meie räätsamatkast Koitjärve rabas). Seekord oli meie sihtkohaks Paukjärve matkarada, mis on populaarne igal aastaajal. Meie sattusime sinna novembrikuu esimeste lumesadude ajal — õhus lendles peenikest lund ning metsaalune polnud veel lumega kaetud.

Kaksiksilla parkimisplatsilt algav rada möödub kokku neljast järvest (Kaasikjärv, Umerikjärv, Linajärv ja Paukjärv) ning vaheldusrikas rada viib läbi metsade, oosidest üles ja alla ning laseb turnida ka järvekallastel. Rada on tähistatud kollaste mummudega ning väga hästi märgistatud. Paukjärve ääres asub oosi tippu ehitatud vaatetorn ning ka telkimisplats ning lõkkekohad. Arusaadav, miks siin suvel pidavat kitsaks minema – järved ning ümbritsevad metsad on väga kaunid. Paukjärv on ümbritsetud mõnusast männimetsast ning liivakaldalt saab sulpsata vette, mis on üks puhtamai Eestis (vee läbipaistvus küündib 6 meetrini).

Natuke kahju, et nii ilus rada külgneb Kaitseväe harjutusalaga. Nii kuulsime ka meie pühapäeva hommikul üksikuid paukusid ning möödusime kollastest hoiatavatest postidest.

Paukjärve matkarada oosid
Stiilinäide sellest, kuidas esimese lumega matkamine käib: ikka rullides!

Lapsed matkal

Lapsi oli seekord kaasas kokku lausa neli. Lootsime, et sõbraga koos matkamine teeb 5 kilomeetri läbimise lihtsamaks. Hea plaan aga nurjus, sest esimese lume ekstaas pani meie tüdrukud juba parklas end lumes veeretama ning seejärel otsustati ka kõikidest teel olevatest mäekestest ning nõlvadest (ja neid oli mitmeid!) tingimata rullides alla tulla. See mõistagi võib väsitav olla ka täiskasvanule. Soe kakao, snäkipausid ning lõkke tegemine küll leevendasid kogunenud väsimust, kuid viimane kilomeeter tuli siiski raskelt. Seevastu soojas autos saabus uni momentaalselt.

Lõkkel grillimine viiner vahukomm
Oi, kui hästi maitsesid lõkkel grillitud viinerid ja vahukommid!

Kolm tarkusetera

  1. Umerikjärv on Põhja-Eesti sügavaim järv – 14m.
  2. Oosid on vallilaadsed piklikud seljakud, kõrgusega u 20-30m ning ligikaudu 40-kraadise kaldega. Oosid tekkisid mandrijää lõhedes ja tunnelites voolanud jõgede kohale. Põhja-Kõrvemaa oosid oleks justkui geograafiaõpikust!
  3. Paukjärve loodekaldal tegitses 1931.-1940. aastatel Noorte Meeste Kristliku Ühenduse poistelaager (esimene kindlate ehitustega noortelaager Eestis), hiljem oli seal pioneerilaager.

Lisa kommentaar