Loosalu rabas näkkidega matkamas: seekord ilma lasteta

Kõnnumaa Näkid metsa Paluküla Loosalu matkarada
Näkid metsa matkalised Paluküla-Loosalu kandis matkamas
 • Pikkus: u 24km
 • Raskusaste: kerge (täiskasvanule)
 • Aeg: 2 päeva, 2 ööd
 • Kambas: ainult täiskasvanud

Vahepeal peab ilma lasteta ka matkama. Selleks, et nautida rahu ja vaikust (oi, kuidas meil kõigil seda vaja on) ning veidi teistmoodi matkamist. “Näkid metsa” Loosalu-Paluküla matka teeb eriliseks see, et lisaks vägevatele matkajuhtidele (aukartustäratava kogemustepagasiga Stiina ja Maiu) ning muhedatele kaaslastele võeti matka käigus läbi matkamise põhitõed ja üksi looduses viibimise nipid. Kui nö “päevamatkajana” tunnen end üpris enesekindlalt, siis mitmepäevaste matkade planeerimise ning kestvusmatkamisega on mul kogemusi vähevõitu. Lisaks meeldib mulle väga “Näkid metsa” naistele suunatus ning läbi isikliku eeskuju inspireerimine. Äkki järgmine aasta saame ühineda ka juba ema-tütre matkaga.

Loosalu järv
Imeline sügisvärvides Loosalu järv, täitsa ujutav veel!

Loosalu raba ja Paluküla Hiiemägi

Meie matkateekond kulges Kõnnumaa maakaitsealal ning algas ja lõppes Paluküla Hiiemäe läheduses asuvas parklas. Esimese öö veetsime rabasaarel, teise Loosalu järve kaldal. Loosalu järv on Eesti suurim rabajärv ning kaugusesse ulatuva sileda vetevälja ilu imetledes unustad ära, et oled rabas. Matkarada oli mitmekülgne. Kulgesime mööda lirtsuvat ja vetruvat raba ning Loosalu-Paluküla loodusraja laudteed, ronisime üle värskelt raiutud raiesmike ning nautisime sügisvärvides metsa. Matk lõppes kaunite vaadetega Paluküla Hiiemäel, mille pärimus kõneleb iidsetest pühadest puudest ning kividest.

Paluküla Hiiemägi
Sügisvärvides vaade Paluküla Hiiemäelt

Matka ABC

Retkel läbi käidud matka ABC oli praktiline ja huvitav ning annab rohkelt julgust ise pikemaid matku ette võtta. Olulised teemad: vesi matkal ja veefiltrite kasutamine, tule tegemine keerulistes tingimustes, erinevad viisid looduses ööbimiseks, varustuse valik, jalgade eest hoolitsemine, jalanõud, toit ning toidutegemine matkal. Loomulikult on õppida on veel väga palju – selle matkaga huvi aina kasvas.

Loosalu järv raba õhtusöök

Matkakunst

Meie kodumaine sügistoonides raba ja mets on nagu kunstiteos. Seda õpetas meile märkama matkajuht Maiu, kes jagas kõigile osalejatele pisikese kunstitarvete komplekti, paberit ning innustavaid õpetussõnu. Puhkepausidel õppisime enda ümbrust veelgi rohkem märkama ning proovisime natuke meid ümbritsevat ilu ka paberile panna. Kuigi maalimine on minu jaoks võõras, lisas selline eneseväljendus kogu matkale täiesti uue varjundi.

Matkamine vesivärvid maalimine

Kolm tarkusetera

 1. Eestis matkates võiks eelistada pigem kergeid saapaid või tossusid, sest raskete jalanõudega matkamine on kehale pikas perspektiivis väsitav. Samuti ei tasu taga ajada jalanõude veekindlust – las olla märjad! – matkates on kehal niikuinii soe. Ööbimispaika jõudes võib kasutada teist paar kergeid jalanõusid kuivade sokkidega.
 2. Meie matkajuht Stiina on läbi teinud 4600km pika Pacific Crest Trail-i USA-s, mis kulgeb Mehhiko piiri äärest üles Kanadani. Matka läbimine võtab umbes 4-6 kuud ning aastas teevad selle läbi vähem kui 200 inimest.
 3. Metsas viibides võib proovida ka Shinrin-yoku (森林浴) ehk metsakümbluse/metsavanni harrastamist. Kahjuks ei sisalda see tingmata enda pehmes samblas rullimist (nagu salamisi lootsin), vaid tegu on 1980ndatel Jaapanis alguse saanud loodusteraapia vormiga, mille eesmärgiks on looduses segamatult viibimise ning selle kõikide meelte abil nautimise käigus enesetunde parandamine ning stressi vähendamine.

This Post Has 4 Comments

 1. Viive

  Nii tore jutuke kokku pandud selle imelise seikluse kohta!!! Oli tore! 🙂

  1. lastegamatkama

   Jaa, supertore oli. Aitäh meeldiva seltskonna eest!!! <3

 2. Stiina

  Alles nüüd panin seda postitust tähele! Nii armsad sõnad, aitäh Sulle🖤

  1. lastegamatkama

   Aitäh Sulle hoopis! Ja loodetavasti kohtume varsti jälle 🙂

Lisa kommentaar