Liueldes Saunja lahel: Silma õpikoja tõukekelgumatk merejääl

Silma õpikoda saunja laht tõukekelgumatk merejääl
Kolme lapsega tõukekelgumatkale? Saab hakkama küll!
  • Pikkus: 5km
  • Raskusaste: mõõdukas (lastele)
  • Aeg: 1,5h
  • Kambas: 6-aastane, 4-aastane, 1-aastane

Silma õpikoda

Igavesti hea, kui mõned pisikesed unistused ka täitumiseks mõeldud on. Mul on juba mõnda aega olnud suur soov minna tõukekelgumatkale. Meie vana lemmik Silma õpikoda Läänemaal keeras sellele mõttele veel mõnusa kiiksu peale ja korraldab tõukekelgumatkasid Saunja lahel ning toidab peale nobedat liuglemist veel ka kõhu head ja paremat täis.

Silma õpikoda on vahva koht, kuhu lastega loodust avastama minna. Silma looduskaitseala on üks tähtsamaid veelindude pesitsus- ja peatumiskohti. Lisaks laagritele (mis on mõeldud natuke vanematele kui meie lapsed) korraldab Silma õpikoda ka perehommikuid ja muid elamusüritusi. Lisaks on kokkuleppel võimalik tellida ka loodusõpet ning niisama külastada ümbruskonda ning lähedal asuvaid matkaradasid (nt Saunja matkarada). Õue peal elavad neil veel ka mõned taluloomad, mis linnalapsed rõõmustama paneb.

Saunja matkarada linnuvaatlustorn
Saunja linnuvaatlustornis oli väike peatus ja kaunid lumised vaated!

Silma õpikoda paneb uisud alla

Nüüd mõned sõnad meie toredast matkast. Peale kiiret tõukekelkude ja tehnika tutvustamist korraldaja poolt asusime teele. Merejääle oli värskelt rada lahti aetud ning lihtsa kaardi abil alustasime 5-kilomeetrist ringi. Kuigi 6-aastane väitis raja alguses, et talle on vaja isiklikku kelku ning et ta kindlasti jaksab kogu raja ise tõugata, oli viie peale kahe kelgu võtmine siiski õige otsus. Kes parasjagu hoogu ei lükanud, sai kelguistmel puhata või kõmpis niisama kaasa. 4-aastane istus peamiselt kelgul, 6-aastane sõitis ise umbes kolmandiku teest. Külm ei hakanud ning 5 kilomeetrit oli täpselt paras.

Kui stardipaigas olev uisuplats oli ilus ja sile (kel on, siis uisud kaasa!), siis lahe peal oli jää vahepeal tasane, vahepeal konarlik või siis üldse mudrune. Aga saime turvaliselt liueldud ning keegi jääl ei kukkunud. Rajal olid märgitud erinevad punktid, mida sai külastada (näiteks Saunja linnuvaatlustorn). Peamiselt nautisime siiski kaunist ilma, avaraid ning lumiseid vaateid ning mõõdukat liigutamist värskes õhus. Äge oli ka vaadata kaugel lumisel jääl olevaid teisi täpikesi, kes sama matka tegid, aga meist juba mõnuga ette jõudnud olid. Peale matka ootas meid soe lõuna ja kojusõit. Väga äge oli!

Silma õpikoda Läänemaa
Lastele meeldisid samuti kitsed, lambad ja kiisu, keda hoovis kohata võis.

Kolm tarkusetera

  1. Tee peal saime tarkust juurde näiteks kadakate kohta. Kas teadsid, et kadakas oli Eesti aasta puu aastatel 1996 ning 2021? Ning kadakas on elupaigaks paljudele lindudele; üheks näiteks on kadakatäks.
  2. Tuleb välja, et Tahu ja Saunja laht ning Sutlepa meri on üks tähtsamaid mageveekalade kudemispaiku Väinamere piirkonnas. Siin koevad haug ja säinas, eriti rohkel arvul tuleb siia kudema särg.
  3. Haapsalu lahes saab kohata väga palju linnuliike. Siin on leitud lausa 225 linnuliiki; see hõlmab 63% Eesti linnuliikide koguarvust.

Lisa kommentaar