Klassikaline matkarada lastega: Viru raba

matkarada lastega viru raba
Viru rabas on palju maalilisi järvekesi
  • Pikkus: 3,2km (vaatetorni ja tagasi)
  • Raskusaste: kerge
  • Aeg: 1,5h-2h koos kehakinnitamise pausiga
  • Kambas: 1-aastane (vankris), 6-aastane

Viru raba on tõeline matkaradade klassika, kuhu voolavad nii lastega pered, Tallinnat väisavad turistid kui ka niisama linnalähedaste loodushetkede otsijad. Olles Tallinnast vaid 40-minuti kaugusel ning lummavate rabavaadetega, pole ka ime, et Viru rabast on saanud Lahemaa kõige külastatavam loodusrada, mida 2015. aastal külastas üle 37 000 inimest (tänu COVID-ile on see number nüüd kindlasti tõusnud). Seega polnudki nii üllatav (kuigi ma imestasin ikka), et esmaspäeva hommikul oli Viru raba parkla autosid täis ja inimesi vooris siia-sinna.

matkarada lastega viru raba
Imelised vaated vaatevornist

Lapsevankrisõbralik laudtee

Otsid mugavat ja kergesti ligipääsetavat matkarada lastega? Kuigi Viru raba pole koht, kust leida vaikust (taamal mühisev kiirtee) ja rahu (palju külastajaid), on tegu ühe lihtsa ja turvalise rajaga, kus lastega matkamist proovida. Parklast vaatetorni ja tagasi on 3,2 km, mis on pisikestele seiklejatele igati jõukohane. Teekond on kergesti läbitav ka jooksurattaga ning peale metsarada algav laudtee mõnusalt lai, et matk ka lapsevankriga ette võtta; samuti on loodusrada võimalik külastada ratastooliga. Vahvalt saab veereda ka vaatetorni teisele korrusele, kust avanevad kaunid vaated Viru raba paljudele järvekestele. Lisaks on see tore matkarada lastega läbimiseks, sest rajal on huvitavad infostendid ning vaatetorni all ideaalne koht piknikuks. Vaatetornist edasi jätkub kitsam laudtee, kuhu vankriga enam naljalt ei mahu. Kes otsib natuke vaiksemat matkarada lapsevankriga, siis võib proovida Paljassaare hoiuala pikemat või lühemat ringi.

matkarada lastega viru raba
Mugav laudtee sobib hästi lapsevankriga liikumiseks

Kolm tarkusetera

  1. Viru raba laudtee ehitati 1977. aastal ning siis oli tegu nii uudse lähenemisega, et oli palju kahtlejaid, kas keegi üldse seda kasutama hakkab.
  2. Sammal pole samblik! Samblik on põnev organism, mis elab sümbioosis seente ja vetikatega. Seentelt saab samblik mineraalsoolasid ja vett. Roheline vetikas aitab omastada õhust toitaineid.
  3. Samblik on  ka hea õhusaaste indikaator ning äärmiselt vastupidav. Lausa nii vastupidav, et suudab ellu jääda ka kosmoses!

Lisa kommentaar