Harku metsa saladused: loodusrada, kelgumägi ja päkapikkude aardejaht

Harku metsa loodsrada grillplats kelgutamine
Täpselt parajad künkad väikestele lastele kelgutamiseks – koos pisikeste hüpekatega!
  • Pikkus: 1km + kelgutamine
  • Raskusaste: kerge
  • Aeg: nii kaua kui jaksad
  • Kambas: 3x 6-aastane, 1x 4-aastane

Harku metsa loodusrada ja grillplats

Nõmme-Harku terviseradade juures Harku metsa loodusrajal asub Tallinna parim kombinatsioon kelgumäest ja grillplatsist. Kaardil on selle koha nimeks Pääsküla rabaäärne karjäär. Auto saab parkida Harku terviseraja idaparklasse ning läbi metsa jalutada Harku metsa grillimisplatsile.

Paiga võlu on selles, et samal ajal, kui võsukesed erinevatelt küngastelt alla tuhisevad või niisama metsas möllavad, saavad vanemad sooja teed juua, lõkke ääres end soojendada ja juttu puhuda. Olemas on lauad ja pingid, grillimisalused, võrkpalliplats. Vedamise korral talvel võimalik isegi uisutada, sest tiigi keskel on küngas ning nii moodustub ringjas uisurada (mis osaliselt on küll juba kinni kasvanud). Ideaalne sünnipäevaks, jõulupeoks või niisama avastamiseks.

Harku metsa loodusrada ise on kogupikkusega 8km ning seda on võimalik läbida ka erinevate juppidena. Seekord piirdus meie kokkupuude loodusrajaga vaid tiigiäärse alaga, kuid võtame raja tulevikus kindlasti ette. Rada tutvustab Harku piirkonnas asuvat luitestikku, liigub läbi erinevate metsade ja soiste alade ning viib Harku mõisa mõisaparki.

Harku grillplats Terviserajad
Kogu varustus olemas – vaja tuua kaasa ainult küttepuid või sütt.

Päkapikkude aardejaht

Päkapikud korraldasid lastele ka aardejahi. Aardejahid on laste jaoks alati hitiks ning seda ka seekord. Teekond tuleb planeerida mitmekesine ning mitte liiga pikk. Lisada saab soovi korral erinevaid ülesandeid. Sel korral palusin lastel kelgud kaasa võtta, et osa teekonnast kelguga mäest alla tuhiseda, aga elevus oli nii suur, et küngastest liiguti alla kas suure jooksuga või rullimise teel. Kuna ühte küngast ümbritseb ringikujuline tiigikene, tuleb enne raja läbimist veenduda ka jää tugevuses. Panen aaretejahi kaardi ka siia, äkki on kellelegi inspiratsiooniks. Meie aardejaht oli u 500m pikk, aga seda saab punktide lisamisega kergesti pikendada ning põnevaid marsruute Nõmme-Harku terviseradadel jagub. Üks võimalus on ka aardejahti alustada juba parkimisplatsi juurest. Punkt number 5 juhatas lapsed grillplatsi kõrval asuva künka otsa, kus puujuurte vahel ootas neid magus üllatus.

Harku grillplats Terviserajad aardejaht
Oi seda põnevust!
aardejaht harku grillplats
Aardejahi kaart.

Kolm tarkusetera

  1. Tegelikult on selle paiga puhul tegu nõukogudeaegse karjääriga. Kunagi oli mõte teha sinna Ants Antsoni nimeline uisurada, aga hetkel selles suunas arenguid pole.
  2. Selle piirkonna metsad rajati Tallinna metsamajandi kauaaegse direktori (1960-1984) Ants Paluvitsa eestvedamisel, aitäh talle!
  3. Pääsküla raba karjäär asub hiljuti loodud Harku metsa kaitsealal. Tuleb välja, et see on ligi 20 kaitsealuse taime- ja loomaliigi kasvukoht ja elupaik. Lisaks on soode rohkus Tallinna linnas unikaalne ja Tallinn paistab Euroopa linnade seas selle poolest silma.

Lisa kommentaar