Haldjarada: ilmselt Eesti parim matkarada lastega seiklemiseks

nõiamaja haldjarada vitipalu seikluste rada haljad nõiad pokud
Nõiamajja saab sisse ronida ja uurida, kas seal elav hea nõid on kodus või parasjagu luuaga rongi lendamas
  • Pikkus: 1,5km (aga koos kõikide metsa põikamiste ja jooksutiirudega umbes 2km)
  • Raskusaste: kerge
  • Aeg: meil kulus koos nõiamaja, ronimispargi ja muuga 2h
  • Kambas: 4-aastane ja 6-aastane

Haldjarada

Lõuna-Eestis Tartumaal asuv Haldjarada ehk Vitipalu seikluste rada on ilmselt parim Eesti matkarada koolieelikute ja algkoolilastega matkamiseks. Tegu on Elva-Vitipalu maastikukaitsealal asuva tehniliselt kerge matkarajaga, mille muudavad lõbusaks madalseiklusrada (mis pakub põnevust ka täiskasvanud ronijale), kanajalgadel nõiamaja, mitmed sillad, vaikselt vulisevad Elva jõgi ja Laguja oja ning metsa peidetud puidust kujukesed. Haldjarada (märgistatud rajal kollasega) moodustab osaliselt osa pikemast Elva ürgoru matkarajast ning on mugavalt läbitav eraldiseisva ringikujulise matkana. Meie parkisime RMK Jõeharu telkimisala juurde, kus on hea ka piknikku pidada ja lõket teha, olemas ka WC.

Haljarada Vitipalu seikluste rada matkarada Elva lähedal puukujud
Tervitasime raja alguses metsahalda kuju ning küsisime luba raja läbimiseks. Lubaski!

Salapärased tegelased metsas

Mis sütitaks veel väikese lapse ettekujutlusvõimet kui mitte haldjad, pokud ja nõiad? See on ka raja läbiv teema. Nõiamaja ees istub tume puidust kuju, kes keedab müstilist nõiasuppi või hoopis väekat võlujooki. Seal samas oja veerel leiab kerge vaevaga ka üles pokud (Edgar Valteri Pokumaa on meie laste suur lemmik) ning metsast piiluvad põnevad puukujud (metsahaljad?). Vapramäe-Vellavere-Vitipalu Sihtasutus on teinud ka väga hea kaardi, kus kõik tee peale jääv märgitud on ning rajal kasvavate taimede kohta mugavalt kasutatava ülevaate ehk taimemapi (suvel sellest rohkem kasu). Uusi teadmisi saab ka rajal olevatelt infostendidelt.

Meil läksid lapsed rajal nii hoogu, et improviseeriti lisaks põnev meisterdamine, mille käigus kerkis auguliselt näritud puukoore sisse sügisvärvides mets. Lisaks pakkus elevust habesamblik, mida ühelt mahakukkunud puult ohtralt leida võis (viimati uurisime seda lähemalt Viru rabas).

Haljarada Vitipalu seikluste rada matkarada Elva lähedal
Lapsed meisterdasid endale “kaasaskantava metsa”

Mida veel teha?

Meil jäi seekord käimata Vapramäe loodusmajas ning teistel ägedatel Vitipalu matkaradadel. Küll aga jõudsime Elvasse keha kinnitama (lõuna toredas restoranis Elva Keegel ja pärast koogid Elwa kohvikust). Suvel käisime ka Elva seikluspargis ja Verevi rannas – soovitame! Kindlasti tuleme siia kaunisse puust linna tagasi.

Kolm tarkusetera

  1. Vaigutamine ehk vaigu kogumine on kunagine metsatöö, mille käigus koguti puudelt (peamiselt mändidelt) vaiku, et sellest oma kordakorda teha tärpentini, mida kasutatakse näiteks kosmeetikatööstuses salvide koostises ning ka keemiatööstuses (nt lahustaja ja vedeldajana). Tänapäeval toodetakse täprentini puidujäätmetest.
  2. Ühe puu vaigutamine kestis keskmiselt 15 aastat, peale mida tavaliselt puud raiuti, sest need olid nõrgad ning vastuvõtlikud haigustele. Vaik on nagu puu plaaster, millega ta oma haava ravib; aga vaiku kogumiseks puule sisse lõigatud haav oli liiga suur, et puu elujõuliseks jääks.
  3. Sammaldel pole juuri, selle asemel on neil juurelaadsed moodustused ehk risoidid.
Haljarada Vitipalu seikluste rada matkarada Elva lähedal vaigutamine vaigu korjamine
Rajal leidus ka kümneid ja kümneid männipuid, millelt oli vaiku korjatud

 

Lisa kommentaar