10 parimat Eesti matkarada lastega seiklemiseks: meie lemmikud 2022

Kas otsid lihtsat matkarada lastega avastamiseks või jaksavad su rüblikud juba pikemaid retkesid ette võtta? Eestis on väga palju toredaid võimalusi lastega looduses liikumiseks. Allpool on meie poolt läbi katsetatud 10 vahvat lastesõbralikku matkarada, mida oma kogemuse põhjal soovitame. Ägedaid radasid on Eestis kindlasti veel! Allpool kirjeldatud radade näol on tegu suhteliselt kergete radadega (maksimum 5,5 km), mis sobivad hästi väiksematele lastele või algajatele matkasõpradele.

1. Viru raba matkarada (3,2 km)

Harjumaal Lahemaa rahvuspargis asuv Viru raba on tõeline matkaradade klassika. Kuigi Viru raba pole koht, kust leida vaikust (taamal mühisev kiirtee) ja rahu (palju külastajaid), on tegu ühe lihtsa ja turvalise rajaga, kus lastega matkamist katsetada. Parklast vaatetornini (ideaalne pinkikukoht!) ja tagasi on umbes 3,2 km, mis on pisikestele seiklejatele igati jõukohane. Teekond viib alguses läbi metsa ning siirdub siis maaliliste järvekestega rabasse. Põhimõtteliselt on laudtee vaatetornini piisavalt lai, et seda läbida ka lapsevankriga, kuid lumisel ajal võib see siiski keeruliseks osutuda. Vaatetornist edasi jätkub kitsam laudtee, mida mööda jätkates ja siis tagasi pöörates on raja pikkus kokku 6 km.

viru raba matkarada lastega
Maalilne Viru raba.

2. Keila-Joa pargi matkarada (2,8 km)

Harjumaal Keila-Joal asuv 2,8km-pikkune matkarada kulgeb läbi vana mõisapargi surnuaiani ning siis naaseseb ringiga piki Keila jõe kallast (loomulikult võib seda läbida ka teistpidi). Laste jaoks olid lemmikpunktid rajal kõrgete lehiste all asuv müstiline väike Benckendorffide kalmistu, Keila jõkke kulgev jää ja lume kiuste teed rajav ojake ning muidugi mühisev ja kohati üllatavalt lai Keila jõgi koos joaga. Raja tähistus pole kiita, kuid lootusetult eksida on raske. Rajal on veel armsad sillakesed ja trepid, nutimäng koos koomiksilaadsete stendidega, romantiline südametega skulptuur ning kaunis Keila-Joa loss teisel pool jõge.

Keila-Joa pargi matkarada lastega
Lummav kohin igal aastaajal.

3. Paukjärve (5 km)

Harjumaal Põhja-Kõrvemaa looduskaitsealal on mitu ägedat matkarada lastega seiklemiseks. Üks kauneimaid on 5km-pikkune Paukjärve matkarada, mis algab Kaksiksilla parkimisplatsilt. Rada möödub kokku neljast järvest (Kaasikjärv, Umerikjärv, Linajärv ja Paukjärv) ning viib läbi metsade, oosidest üles ja alla ning laseb turnida järvekallastel. Rada on tähistatud kollaste mummudega ning väga hästi märgistatud. Paukjärve ääres asuvad oosi tippu ehitatud vaatetorn ning ka telkimisplats ja lõkkekohad. Kindlasti tahaksime sinna tagasi minna ka suvel!

paukjärve matkarada lastega
Vahvad oosid ja järved kogu rajal.

4. Haldjarada ehk Vitipalu seikluste rada (1,5 km)

Tartumaal asuv Haldjarada ehk Vitipalu seikluste rada on ilmselt parim Eesti matkarada koolieelikute ja algkoolilastega matkamiseks. Tegu on Elva-Vitipalu maastikukaitsealal asuva tehniliselt kerge matkarajaga, mille muudavad lõbusaks madalseiklusrada (mis pakub põnevust ka täiskasvanud ronijale), kanajalgadel nõiamaja, mitmed sillad, Elva jõgi ja Laguja oja ning metsa peidetud puidust kujukesed. Rajal saab ka näiteks ka teada, mis on vaigutamine. 1,5km-pikkune haldjarada (märgistatud rajal kollasega) on mugavalt läbitav eraldiseisva ringikujulise matkana. Parkida saab RMK Jõeharu telkimisala juurde, kus on hea ka piknikku pidada ja lõket teha.

haldjarada vitipalu seikluste rada lastega matkama
Headest ja halbadest nõidadest oleme peale seda matka palju rääkinud.

5. Elistvere õpperada (2 km)

Tartumaal Vooremaa maastikukaitsealal laiub Elistvere loomapark, kust saab alguse Elistvere õpperada. Õpperada kulgeb mööda laudteed Elistvere järve ning vaatetornini ning on piisavalt lai, et tagada lumevabal ajal mugav ligipääs ka lapsevankriga. Vaatetornis on vahva infostend piirkonna lindudega, nii et tasub binokkel kaasa haarata. Rada on kaheharuline: lisaks laiemale teele on rajal ka kitsam laudtee (võib olla libe!), mis viib noored loodusuurijad koprarajale. Koos loomapargi külastusega tuleb kilomeetreid kokku umbes kaks. Õpperajale pääseb loomapargi lahtioleku aegadel (talvel suletakse juba kell 15) ja loomapargi külastus on tasuline.

elistvere loomapark õpperada lastega matkama
Lausa lüüriline laudtee läbi kaasiku vaatetorni juurde.

6. Jalase matkarada (4 km)

Raplamaal asub armas 4km-pikkune Jalase loodusrada. See algab mõnusas metsas, kulgeb väikese jupi mööda heinamaa serva ning lõppeb Jalase ehk Sõbessoo rabajärvega, kuhu viib uus ning korralik laudtee. Järve ääres on mitmeid istumiskohti, mis on pikniku jaoks justkui loodud. Kerge vaevaga saab ka rabajärves ujumas käia. Jalase matkarada on ideaalses kombos Varbola linnuse külastamisega.

Jalase matkarada lastega
Läbi metsa ja raba, sihtmärgiks mõnus rabajärv.

7. Tädu matkarada (3,1 km)

Harjumaal Viimsis asuv Tädu 3,1km-pikkune matkarada võidab matkajate südamed oma mitmekülgse looduse, rändrahnude ja põnevate infostendidega. Rada meenutab kohati merd: palju kive, tihedatest puujuurtest laineline maapind. Lumega rada läbides võivad mõned raja omapärad muidugi kaduma minna. Tädu kuulsast kuusest pole kahjuks peale juurte midagi alles, aga õnneks leidub rajal veel (vähemalt) üks suur rahn, mille otsas kasvavad kuused. Kivirahnusid on rajal rohkelt ja see on laste jaoks suur tõmbenumber. Matkarada on toredasti koostatud: see viib vahepeal läbi tihedast noorest kuusikust, küngastelt üles ja alla, mööda murdunud ja tormi poolt ümber lükatud puudest, üle purde ja jõuab umbes poole peal hästivarustatud lõkkeplatsini. Üldiselt oli roheliste mummudega teekond lihtsalt jälgitav, kuid kuna raja erinevad osad jooksevad vahepeal kokku, on võimalus vahepeal natuke eksida.

tädu matkarada lastega
Raja tõmbenumbriks on suured rändrahnud.

8. Ristna õpperada (1,5 km)

Hiiumaal Kõpu poolsaarel Ristna külastuskeskust saab alguse 1,5 km pikk Ristna õpperada, mis on ideaalne matkarada lastega läbimiseks. Rada on hästi hooldatud, vahvate infotulpadega ning märgistatud roheliste mummudega. Raja alguseks loetakse külastuskeskusest paremal metsa ääres olevaid infotahvleid ning rada läbib kauni põlismetsa, jõudes ringiga teisele poole külastuskeskust. Loodusraja üks läbiv teema metsanduse kõrval on surnud puude roll metsaökosüsteemis, kus surnud puud paljudele organismidele elupaika ja söögilauda pakuvad ning lagunenud puidust saab lõpuks oluline toit kogu süsteemile.

ristna õpperada hiiumaa matkama lastega
Sügisel on selle kandi metsades palju seeni ja marju.

9. Riisa õpperada (4,8 km)

Pärnumaal Soomaa rahvuspargis on matkade valik suur. Ringikujuline Riisa raba matkatee koosneb laia laudteega lõigust, mida saab lumevabal ajal läbida ka lapsevankriga, ning kitsa laudteega osast – kokku 4,8km. Teekonnal on palju puhkekohti, mõned infostendid, vaatetorn ning mitmed rabajärvekesed. Rada läbib ka väikese metsatuka rabarinnal ning kulgeb natuke aega mööda Navesti jõe kallast.

riisa õpperada pärnumaal lastega matkama
Hüpnotiseeriv rabamaastik.

10. Valgejärve õpperada (6,5 km)

Harjumaal Saue vallas ootab matkajaid Valgejärve maastikukaitseala ning vahva matkarada lastega seiklemiseks. 6,5km-pikkune rada algab ja lõppeb Järveotsa lõkkekoha juurest. Rada viib loodushuvilised läbi metsa Valgejärveni ning seejärel mööda laudteed üle rabastuva järve vaatetorni juurde. Infotahvlitel selgitatakse Valgejärve kujunemise lugu ning külastada saab allikaid. Rajal asub ka puhkamiseks väike varjualune ning tutvuda saab järvelubja kunagise kasutamisega.

valgejärve matkarada lastega matkama
Kaunis loodus, lähedal ka Järveotsa järv.

/osaliselt on selle postituse tekst ilmunud ka ajakirjas Pere & Kodu, 2022. a. jaanuarikuu numbris/

This Post Has 2 Comments

  1. Jaanika Müürsepp

    Aitäh soovituste eest! Siit mitmed meilgi läbi käidud ja lastele meeldivalt lihtsalt läbitavad iga ilmaga.
    Riisa raja kõrval oli meie lastele huvitavam hoopis Soomaa külastuskeskuse kõrvalt algav koprarada – soovitan minna, kui te veel käinud pole. Ja pärast saab külastuskeskuse teisel korrusel loodusnäitust uudistada.

    1. lastegamatkama

      Oo, suur tänu soovituse eest. Võtame kindlasti plaani selle raja 🙂

Lisa kommentaar